Unit Price labels at stores

Discussion in 'General Discussion' started by NeilJam, Sep 4, 2007.

  1. NeilJam

    NeilJam Resident Audiophile

    Joined:
    Mar 4, 2005
    Posts:
    1,466
    Trophy Points:
    177
    Likes:
    +14
    Why do stores (all-inclusive, from Kroger to Walmart) bother with the Unit Price section of price labels on shelves? They obviously don't want consumers to be able to use this information.

    Anyone who has read these labels has seen what I'm talking about. The unit price for brand/size A is listed in liters, but brand/size B is listed in ounces. I've also seen them have an actual measurement on one, and per each (i.e. a six pack of cola or beer). But today I saw the most useless unit price ever. It was a label for a package of 6 candy bars at Walmart. The unit price was $48.76 per 100 bars. Sure I can do the easy math and figure it out per bar, but who goes into Walmart and buys 100 of a single type of candy bar?
     
  2. seeker311

    seeker311 The Collector

    Joined:
    May 14, 2007
    Posts:
    9,188
    News Credits:
    27
    Trophy Points:
    197
    Likes:
    +28
    Um..... the cookie monster?
     

Share This Page