some help

Discussion in 'General Discussion' started by ssjkazer, Jun 20, 2012.

  1. ssjkazer

    ssjkazer mr dyslexia

    Joined:
    Feb 24, 2007
    Posts:
    6,436
    News Credits:
    12
    Trophy Points:
    307
    Location:
    New Zealand
    Likes:
    +451
    i need some prices of things around the world

    just some simple things like fruit per kg or pound e.g tomatoes letice bananas apples and anything else you can think of like meats

    i can work out the rest i just need these numbers

    for exzample in new zealand at the moment a food chain named pak n save has tomatoes for 6.50 a kg just simple things like that would do wounder's for what im doing
     
  2. doomboy536

    doomboy536 Universe Onslaught fanboy

    Joined:
    Sep 17, 2008
    Posts:
    7,400
    News Credits:
    3
    Trophy Points:
    207
    Likes:
    +87
    Ebay:
    When we go to the market we spend about $14 US and come away with 2 pineapples, about a dozen apples, a large bunch of bananas, a handful of kiwis and enough veg to feed 4 for a week.

    If you want concrete prices then a whole chicken goes for about $5-7 depending on the size.
     
  3. ssjkazer

    ssjkazer mr dyslexia

    Joined:
    Feb 24, 2007
    Posts:
    6,436
    News Credits:
    12
    Trophy Points:
    307
    Location:
    New Zealand
    Likes:
    +451
    yeah chicken here is 10.50 to 19 dollers depending on size you can get them 6 dollers but there the realy small ones on special
     
  4. SydneyY

    SydneyY @syd_tfw Veteran TFW2005 Supporter

    Joined:
    Mar 29, 2005
    Posts:
    11,515
    News Credits:
    74
    Trophy Points:
    276
    Likes:
    +94
    I was going to reply sooner but didn't get a chance. Here's what we pay in Southwest Sydney -
    tomatoes (Roma) - AU$3.99/kg
    bananas - a bucket of cheper ones were $2.49/kg
    cucumbers (Lebanese) - $4.69/kg

    We shop at a large fruit market and the price is usually cheaper than supermarkets like Wollies or Coles.
     
  5. KnightSaberAmi

    KnightSaberAmi Nyan Nyan

    Joined:
    Dec 25, 2004
    Posts:
    2,894
    Trophy Points:
    201
    Likes:
    +0
  6. SydneyY

    SydneyY @syd_tfw Veteran TFW2005 Supporter

    Joined:
    Mar 29, 2005
    Posts:
    11,515
    News Credits:
    74
    Trophy Points:
    276
    Likes:
    +94
    That 10 for $10 deal looks insanely good to me!
     
  7. KnightSaberAmi

    KnightSaberAmi Nyan Nyan

    Joined:
    Dec 25, 2004
    Posts:
    2,894
    Trophy Points:
    201
    Likes:
    +0
    :lol  Yeah I miss Kroger and their deals.
     
  8. ssjkazer

    ssjkazer mr dyslexia

    Joined:
    Feb 24, 2007
    Posts:
    6,436
    News Credits:
    12
    Trophy Points:
    307
    Location:
    New Zealand
    Likes:
    +451
    thank you this is helpfull
     
  9. grimlock1972

    grimlock1972 "No Mas" My Wallet

    Joined:
    Apr 20, 2009
    Posts:
    19,016
    News Credits:
    3
    Trophy Points:
    297
    Likes:
    +787
  10. KnightSaberAmi

    KnightSaberAmi Nyan Nyan

    Joined:
    Dec 25, 2004
    Posts:
    2,894
    Trophy Points:
    201
    Likes:
    +0
  11. TrueNomadSkies

    TrueNomadSkies Airachnid's ratservant

    Joined:
    Apr 9, 2011
    Posts:
    15,861
    News Credits:
    1
    Trophy Points:
    226
    Likes:
    +12
    I like Superstore. Not only are bread buns $0.23 each, but they also have a small TF section that I have an excuse to walk though all the time. :) 


    ... sucks that they don't have the cookies I like, though.
     
  12. JazzHunter83

    JazzHunter83 Mrs FatalT

    Joined:
    Jan 14, 2012
    Posts:
    1,702
    Trophy Points:
    126
    Likes:
    +0
    Adelaide, Australia here! Went grocery shopping yesterday and have my grocery receipt.

    Bananas = $3.48/kg
    Apples (green) = $1.49/kg
    cherries = $7.99/750gm (I know, but I love cherries)
    carrots = 99c/kg
    Honeydew = $3.89/kg
    Kumara = $2.99/kg
    Spanish onion = $1/750gm bag
    Leeks = $2 a bunch of 3
    Corn cobs = $1 for 2
    Avocado = $2.49 each (see cherries, lol)
    Ginger = $19/kg
    Capsicum/peppers = $4.29 for the pack with one red, green and yellow pepper
    Button Mushrooms = $9.99/kg
    Brocolli = $4.69/kg
    Shallots = $2.49/bunch

    Chicken breast (skin off, no bones) = 6.99/kg
    T-bone steak = $18/kg
    Ground beef = $6/kg
    Pork chops = $9.99/kg

    Bread = $2.49/loaf
    Milk = $3/3 litres

    Tin of crushed tomatos = $1.29

    Frozen peas and corn mixed = $2/500gm bag
    Frozen green beans = $2.99/kg bag

    Cheese = $13.55/kg (for a block)
    Mozzarella = $17.00/kg
    Yoghurt (tub set) = 6.14/kg

    Hope this helps you xxxx
     
  13. moreprimeland

    moreprimeland Optimus told me to do it! Moderator

    Joined:
    Feb 2, 2009
    Posts:
    24,455
    News Credits:
    38
    Trophy Points:
    352
    Location:
    Tennessee
    Likes:
    +1,278
    It's nice, if you need 10 of anything. They do it almost every week too. Food Lion has the usual BOGO Free each week too.
     
  14. ssjkazer

    ssjkazer mr dyslexia

    Joined:
    Feb 24, 2007
    Posts:
    6,436
    News Credits:
    12
    Trophy Points:
    307
    Location:
    New Zealand
    Likes:
    +451
    this infomation is very usefull
     
  15. KnightSaberAmi

    KnightSaberAmi Nyan Nyan

    Joined:
    Dec 25, 2004
    Posts:
    2,894
    Trophy Points:
    201
    Likes:
    +0
    I have family down in Austrailia and was thinking that maybe, one day, spending a year down there, but how do you guys do it with prices like that? Is everything imported?
     
  16. TFW10

    TFW10 Well-Known Member

    Joined:
    Jun 24, 2011
    Posts:
    8,261
    News Credits:
    8
    Trophy Points:
    222
    Likes:
    +186
  17. JazzHunter83

    JazzHunter83 Mrs FatalT

    Joined:
    Jan 14, 2012
    Posts:
    1,702
    Trophy Points:
    126
    Likes:
    +0
    No, not a lot is imported - we have great farmland and orchards etc.

    You have to consider that our minimum wage is a lot higher than the US - ie federal min wage is around $16 an hour for an adult. Of course that means that everyone gets paid that - retail workers, factory employees, farm hands etc, etc so that obviously needs to be paid for via the final sale price of an item.

    If you have a minimum wage of $7 an hour than food can be sold much cheaper since stores, factories and farms aren't paying their workers very much :) 

    Overall, we have a great quality of life here, despite higher prices, simply because our earning capacity is so, so much higher (even for the most basic of jobs - an adult Mcdonalds employee is getting $16 an hour plus penalty rates for weekends, evenings etc they can pull in almost 1k a week if they work weekends). My full time income in Aus is over double what I would get paid in the same job in the US (I've looked) so it all evens out in the end :) 

    Another example: I know people in the US who are lucky to earn $1200 a month. Here, our 'dole' which is welfare for the unemployed (parents or disabled get different and much higher payments) is higher than that a month plus rent assistance and free healthcare (and often very cheap housing). I would not like to live on the dole in Australia though.......
     
  18. LamboTwinLove

    LamboTwinLove Lambo Assassin

    Joined:
    Feb 9, 2012
    Posts:
    2,124
    Trophy Points:
    166
    Likes:
    +0

    This has me ready to move to Australia. Maybe I could I dunno afford my own place there! I'm just worried about the spiders you guys have there.
     

Share This Page